Programok

Budapest. Az első aranykor – Sosem látott városfotók a Nemzeti Galériában

2023.11.15. 10:29

Egymást érik a főváros 150. születésnapját ünneplő események. Ezek sorába illeszkedik a Magyar Nemzeti Galéria ma nyílt, több száz művet bemutató fotókiállítása, amely a nagyközönség számára eddig teljességgel ismeretlen felvételeken keresztül mutatja be Budapestnek azt az időszakát, amikor a 19. és 20. század fordulóján a világ egyik legdinamikusabban fejlődő nagyvárosaként a virágkorát élte.

Budapest. Az első aranykor - Sztereoképek és képeslapfotók a Fortepan és a Deutsche Fotothek gyűjteményéből címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A tárlat különlegességét az adja, hogy a Fortepan csapata a drezdai Deutsche Fotothek gyűjteményében egy német képeslapkészítő cég Magyarországon eddig ismeretlen városfotóira bukkant, és a közönség ezekből az 1903 és 1912 között készült felvételekből láthat egy válogatást. 

Az 1793-ban alapított, Brück & Sohn néven sikeressé vált képeslapgyártó cég hét generáció vezetésével egészen 2019 márciusáig, azaz 226 éven át töretlenül működött. Budapesti városfotóikon az emblematikus épületek mellett kis utcai történetekben bukkannak fel a nagyvárosi hétköznapok. A képeslapok a rohamos léptekben fejlődő századfordulós Budapestnek az idelátogatók számára legvonzóbb helyszíneit mutatják be, fókuszukban számtalan pompás, akkor még fiatal épülettel, melyek ma is ikonikus büszkeségei városunknak. A fővárosról készült több mint 500 féle képeslap később a Fortepan fotóarchívumában is elérhető lesz. 

A képeslapfotókat a svájci származású Schoch Frigyes (1856–1924), a jómódú budapesti építési vállalkozó és lelkes hobbifotós felvételei egészítik ki. Schoch Frigyes 1900 körül vásárolt egy sztereokamerát, amellyel Erdélytől Budapesten és Ausztria havas hegycsúcsain át az Adriáig sok különleges életképet, panorámafelvételt és képsorozatot készített. A magyar fotótörténet legnagyobb, 670 darabos, az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó, 3D-ben rögzített pillanatait megőrző Schoch-hagyatékot a leszármazottak a Fortepanon keresztül a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának adományozták. Schoch Frigyes egyedi térhatású fényképeken örökítette meg a fiatal metropoliszt: sztereoképein privát nézőpontból bontakozik ki a világvárossá érő Budapest. A korabeli fotókon látható épületek, helyszínek egy része mára jelentősen átalakult, vagy – fájdalmasan sok esetben – megsemmisült a háborús pusztításban. A kiállítás ezért a korabeli felvételek mellett bemutatja az ábrázolt helyszínek későbbi sorsát vagy mai képét is.

A 2024. február 18-ig látogatható kiállítás kurátora Virágvölgyi István, társkurátora Török András.

Forrás: MNG