Közélet, hírek

Bemutatták a győztes tervet: így újulhat meg a Városmajor

2022.03.29. 11:09

A XII. kerületi park Buda első közparkjaként jött létre, története során kiterjedése és használata is sokat változott. Átfogó fejlesztésére, bővítésére nemrég téjépítészeti tervpályázatot hirdettek, melynek győztese az OpenSpace Kft. tájépítész iroda és a Deichler Jakab Stúdió közös munkája lett. 

Ahogy arról mi is beszámoltunk, tavaly év végén írta ki a Budapest Fejlesztési Központ a közel százezer négyzetméter területű városmajori közpark megújítását célzó, nyílt tájépítészeti tervpályázatát, az eredményhirdetésre pedig a mai napon, március 29-én, délelőtt került sor. 

A kiíró a tervpályázat keretében olyan modern, a kor és az élhető, fenntartható városok szellemiségének megfelelő közpark kialakítására várt tájépítészeti javaslatokat, amely a lehető legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni az előírt funkciókat az értékelési szempontok alapján. A pályaművek elkészítése során figyelemmel kellett lenni a fejlesztés egységes stratégiai célkitűzéseire, amelyek között szerepelt a közpark zöldfelületének növelése, a közösségi terek megújítása, a közpark gépjárműterhelésének csökkentése, a meglévő zöldfelület értékmegőrző megújítása, a közpark ökológiai viszonyainak javítása érdekében vízfelület létrehozása, a közpark belépési pontjainak, kapuinak fejlesztése, valamint a 21. század tájépítészeti színvonalának megfelelő minőségű parkinfrastruktúra és arculat kialakítása.



A pályaművekkel szemben alapvető tervezői elvárás volt a meglévő, jó állapotú értékek megőrzése és védelme. Az épített értékek, úgymint a Városmajori Jézus szíve plébániatemplom vagy a parkban található műalkotások védelme mellett tervezői figyelmet követeltek meg a park idős fái is.

"A projekt megvalósulásával a Városmajor a jövőben a történeti jelentőségéhez méltó módon lesz képes tovább erősíteni a fővárosban betöltött kiemelkedő kultúrtörténeti, rekreációs és ökológiai szerepét. A beruházás egy olyan lehetőség, mely segítségével Budapest egyik legrégebbi közparkja újul meg, a városlakók színvonalas és élhető környezetének megteremtése érdekében", olvasható a tervpályázat honlapján



Amint az az eredményhirdetésen elhangzott, a felhívásra 14 pályamű érkezett be a február végi határidőre, egyet azonban kizártak az anonimitás megsértése miatt. Illetve azt is elmondták, hogy ha sikerül megegyezni a Városmajori Színpad elköltöztetéséről, egy közel Feneketlen-tó méretű tó lesz a helyén (ez a pályázatokban is ennek megfelelően jelent meg).

A zsűri döntése alapján dicséretben részesült az Atelier P7 pályaműve, megvételt nyert Hulej Miklós Lajos, B. Tóth Dániel, Tot Kristóf, Bedrossian Ádám Krisztián, Gazdag-Iványi Kinga Anna, Orbán Csenge Dorottya, Dormán Miklós és Torbágyi Örs munkája, kiemelt megvételt nyert az S73 és az Óbuda Építész Stúdió közös terve. A megosztott harmadik díjat a Lépték-Terv és Hellowood, valamint az Objekt Tájépítész Iroda, a Geum Műterem, az Archikon és a Közlekedés Kft. konzorciuma nyerte. A második helyezett a Garten Stúdió terve, míg az első az OpenSpace Kft. tájépítész iroda és a Deichler Jakab Stúdió csapata munkája lett. 

A győztes pályázat látványtervei galériánkban megtekinthetőek:



"Az új Városmajor egyszerre lesz természetközeli pihenőkert, zöld tisztásokkal, napozórétettel, nagy tóval a közepén, és játszóterekkel, közösségi sportpályákkal felszerelt családbarát szabadidőpark. Az új parkbejáratoknak köszönhetően pedig többé nem kell majd hatalmasat kerülni: babakocsival, biciklivel és gyalogosan is könnyebben megközelíthető lesz a Major", írta közösségi oldalán Fürjes Balázs, azt is hozzátéve, hogy több mint másfél hektárral növekedne az autómentessé alakított park zöldje, valamint tematikus parkrészeket is kialakítanak. 

"A megújuló Városmajorban két nagyobb, karakteres rész lesz. A történeti parkrész (a Széll Kálmán tér felé) csendesebb pihenőkerti, sétakerti funkcióval - tóval, ligetes tisztással, botanikus kerttel. A park nyugati részén (a Szent János Kórház felé) pedig az aktivitást szolgáló közösségi sportpályák, játszóterek kapnak helyet", áll a posztban, amely részletesen beszámol a tervezett fejlesztésekről. 

A továbbtervezés folyamatába a helyieket is bevonják majd közösségi tervezés, fórumok, szakmai workshopok révén. 

A bírálóbizottságban az állam és a BFK delegáltjai mellett a fővárosi és a hegyvidéki önkormányzat tagjai, a szakmai és civil szervezetek képviselői is helyet kaptak. A zsűri elnöke dr. Fürjes Balázs Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, társelnöke dr. Jámbor Imre Mőcsényi-díjas tájépítész professzor volt, tagjai dr. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, dr. Schneller Domonkos, Budapest és az agglomeráció fejlesztésének végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár, Erő Zoltán, Budapest főépítésze, Vitézy Dávid, a BFK vezérigazgatója, Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze, Barcza Dániel, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem stratégiai és kutatási rektorhelyettese, Hapszné Tarcsafalvi Eszter, a hegyvidéki önkormányzat főépítésze, Nagy Dénes, a BFK zöldfelület-fejlesztési vezetője, dr. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szövetségének elnöke, az ELTE Füvészkert igazgatója, MATE TTDI tudományos főmunkatársa, dr. M. Szilágyi Kinga tájépítész, a Magyar Építész Kamara delegáltja, Lukács Zoltán, a Magyar Faápolók Egyesületének elnöke, Baraczka Katalin kertészmérnök, vezető tervező, Tóth Csaba, a BFK magasépítési kiemelt vezető szakértője, Puskás-Dallos Péter, a Woodapest Egyesület elnöke és Unger Zsuzsa, a Városmajori Parkbarátok Egyesületének elnöke voltak.