Épülettervek/Tervpályázat

Az Akadémia Park pályázatának megvételt nyert terve - A Paulinyi & Partners pályaműve

2022.12.11. 11:00

A Paulinyi & Partners építésziroda tervében a lakó- és irodaépületek kiegészítő szolgáltatásai szűkebb és tágabb kerületi igényeket is kielégítenek egy olyan struktúrált szövetben, ahol a zöld környezet megőrzése és hasznosítása kiemelt szerepet tölt be.

A tervezési célok megfogalmazása

Elsődleges tervezési célunk, hogy az Akadémia Park egy olyan városközpont legyen a kerület városszövetében, ami funkcionális, de szellemi és kulturális értelemben is valódi centrumként tud működni, ezek mellett pedig teremtsen meg egy olyan új típusú természetközeli és közösségi életteret, amely lehetőséget ad az egészségtudatos/fenntartható életmódra és a helyi gasztronómia felfedezésére. Kiemelten fontos cél, hogy a Park mindenkihez szóljon és olyan élményekkel gazdagítson, olyan üzeneteket közvetítsen a fenti értékek mentén, ami a látogatók, a használók szemléletét is formálja, illetve az is, hogy az egyedülálló ősfás park minél nagyobb része maradjon meg egybefüggő zöldfelületként, beintegrálva az építészeti koncepcióba. Fontos, hogy az új városközpont lehetőséget nyújtson a helyi közösségek megerősödésére és a már formálódó pasaréti életérzés további kibontakozására.

A tervezési program

A piaci igényeket és a speciális helyi adottságokat is figyelembe véve úgy határoztuk meg a tervezési programot, hogy a funkciómixben beruházói oldalról a legoptimálisabb arányban szerepeljenek az egyes komponensek. A fejlesztés volumenének elérendő közelítő értékét (felszín feletti, általános szintterület) 100.000 m2-ben határoztuk meg, ez beruházói szempontból is ideális, de a fejlesztés környezetében élők számára is elfogadható módon alakítható ki.

A tervezési program leghangsúlyosabb részét az iroda funkciónak kialakított bérleményi területek jelentik, ugyanakkor szintén hangsúlyos elemként jelenik meg a lakó funkció is. Mivel az irodai- és a lakóterületek önmagukban nem lennének képesek valódi városközponti mágnesként működni, ezért - a TFK-ban rögzített célokkal összhangban - ki kell őket egészíteni olyan kereskedelmi- és szolgáltatás elemekkel, melyek nem csak az itt dolgozók és az itt lakók, de bárki számára igénybe vehetőek. Mivel a fejlesztés során kialakítandó lakó funkció sok olyan kiegészítő szolgáltatással jár majd, melyeket a kerület a fejlesztés szűkebb környezetében csak korlátozottan tud biztosítani, ezért a lakóépületek egységét innovatív, kísérleti lakóparkként alakítjuk ki, azaz a fejlesztés keretein belül biztosítunk a számukra minden szükséges és fontosabb szolgáltatást.

Az épületek és a park funkcionális leírása

A Hűvösvölgyi út felől gyalogosan vagy tömegközlekedéssel érkezve a látogatók először azon a reprezentatív köztéren haladnak át, mely végigfut a teljes fejlesztési terület szélességében és méltó előterét képezi az Akadémia Park városközpontnak. A köztér kialakításánál fontos szempont volt, hogy megőrizzük a meglévő növényállományt, de további zöldfelületekkel és fásítással még természetközelibbé és élhetőbbé tegyük azt. A főkaputól észak felé eső területen az Ördögárok lefedésre kerül.

Az irodaépületek szigorúbb tömbjei alatt olyan kapszulaszerű tömegeket alakítottunk ki, melyek lehetővé teszik a látogatók áthaladását a belső parkterület felé, sőt kifejezetten segítik az áramlást. A kapszulákban elsősorban kiskereskedelmi bérleményi területeket helyeztünk el, de itt kapnának helyet az olyan szolgáltatások is, melyek közfunkcióval bírnak (pl. kormányablak, posta, gyógyszertár stb…). Ezek a közfunkciók nemcsak a szűkebb és tágabb kerületi igényeket segítenek kielégíteni, de a fejlesztés keretében megvalósított lakó funkciókhoz kapcsolódó igényeket is. Célunk, hogy az itt lakók számára minden szolgáltatást helyben biztosítsunk.

A Hidász utca mentén 8 lakóépületet, 2 különálló telken és ütemben helyeztünk el, melyek szabadon állnak a zöld, fás környezetben. Alaprajzi rendszerük megegyezik, csupán szintszámukban és homlokzati kialakításukban különböznek egymástól.

Az Akadémia Park központi zónájában kapott helyet az az unikális, új típusú közpark, mely a városközpont szívét alkotja. A fás környezetben 1-2 szintes pavilonokat helyeztünk el, melyekben elsősorban a közösséghez, az egészséges életmódhoz és a gasztronómiához kapcsolódó funkciók kaptak helyet, (pl. étterem, kávézó, fagyizó, gasztro udvar, zenepavilon, rendezvénytér, kerékpárkölcsönző, stb.) A pavilonok a parkban sétálva érhetőek el és szabadon bejárhatóak mindenki számára.

Tömegformálás, reflexiók a környezetre

Az irodaépületek tömegformálásának alapja a keretes beépítés, a szigorú keretes formát azonban a jobb benapozás és az átszellőztethetőség miatt több kisebb, L-alakú tömegre bontottuk. A forma további előnye, hogy szellősebb, kevésbé zárt forma alakítható ki. Magassági vonatkozásban a Hidász utca közelében található alacsonyabb épületekhez és a Riadó utcában lévő Officium Irodaház párkánymagasságához szerettünk volna alkalmazkodni, ezért az irodaépületek tömegeit magassági értelemben differenciáltuk: a Hidász- és a Riadó utca felé alacsonyabb tömegekre bomlik, míg a középső zónában, a főbejárat közelében emelkedő tendenciát mutat.

Az irodaépületek felső, bérirodákat tartalmazó épületrészeinek tömegformálási elvei éles ellentétben állnak a földszinti kereskedelmi és szolgáltatásokat tartalmazó íves kubusok világával, melyek formavilágukban és telepítésükben már a belső közparkhoz kapcsolódnak. A két világ egyértelmű elválasztását és egyben összekapcsolását a földszint fölött végig futó lemez biztosítja, mely egy határozott gesztussal elvágja őket egymástól, de a lemez íves vonalvezetésű áttörései és a lágyan hullámzó alsó felülete már a park világához kapcsolódik.

A lakóépületek beépítési képlete reflektál a szűkebb környezet jellemző beépítési módjára, azaz a szabadon álló, szabálytalan, véletlenszerű elhelyezésben álló néhány szintes villaszerű épületek architektúrájára. A lakóépületek tömegeit a szigorú raszterben való telepítéshez képest megmozgattuk, mely azonban nem csak a fenti építészeti elveket hivatott biztosítani, hanem segít abban is, hogy az épületekből minél jobb legyen a kilátás, minél kevésbé alakuljanak ki zavaró átlátások.

A park koncepciója

A terület közepén található lineáris fasort átalakítanánk, mivel a jelenlegi formájában befejezetlen, nem tölti be a szerepét, a fasor végén nincsen végcél. A hagyományos sétányt áttranszformáltuk oly módon, hogy a fák között keresztirányú tengelyeket hoztunk létre, így rengeteg új téri kapcsolat jön létre, a lineáris vonalon való haladás helyét átveszi a park bejárásának, felfedezésének élménye. Az út ily módon átlényegül egy hellyé, melynek a határait segítenek definiálni az új célpontok, a kerti pavilonok és a park kiemelt szabadtéri helyszínei (mezítlábas park, lombkorona játszótér, vízvisszatartás kertje stb…) A struktúra reagálni tud a meglévő, megmaradó épített elemekre is, azaz a Hentzi emlékműre és a Hűvösvölgyi út felőli főbejárati kapuzatra.

Annak érdekében, hogy ez a sokfelé áramló sétány minden irányban szerves kapcsolatban lehessen a környező utcaszövettel, kiléptünk a fejlesztési terület középső részén található ősfás területről és az Officium irányában egy olyan körsétányt alakítottunk ki, amely körbeöleli a nagy rétet és az újonnan kialakítandó kerti tavat.

A park koncepció fontos célja, hogy erősítse a helyi közösségeket, lehetőséget nyújtson a természetközeliség átélésére, segítsen kikapcsolódni és szemléletformáló erővel is bírjon. A fentiek miatt a körbeforduló útvonalat egy olyan narratíva mentén fogalmaztuk meg, mely 3 fő üzenet köré van csoportosítva: természetközeliség, egészségtudatosság/gasztronómia és fenntarthatóság. Fontos cél az ezekhez kapcsolódó üzenetek átadása.

A lovarda fejlesztési koncepciója

A Pasaréti Honvéd Lovarda intézménye a fejlesztési terület Pasaréti út és Hidász utca által határolt sarkában üzemel. A lovarda területén egy megőrzendő épület található, a nagy csarnoképület, melyben egy homokterítéses gyakorlópálya van.

Mivel a lovarda intézményének régre nyúló hagyományai vannak a területen, ezért mindenképpen fontosnak tartjuk, hogy ez megmaradjon a jövőben is, azonban a lovardát úgy javasoljuk átalakítani, hogy a működése illeszkedjen a teljes Akadémia Park koncepcióba, illetve fontos lenne, hogy az átalakítások révén modern, korszerű környezetben folytathassa a működését. Mivel a városi/hegyvidéki helyszín a mai formájában már csak korlátozottan alkalmas lovarda üzemeltetésére, ezért a koncepciónk azzal számolt, hogy a Honvéd Lovarda kisebb volumennel, kb. 12 boxszal, bemutató lovardaként üzemelne tovább. A jelenlegi kiszolgáló épületek bontásra kerülnének és a Pasaréti út mentén egy teljesen új kiszolgáló épületet hoznánk létre.

Fenntarthatósági vizsgálatok, gépészeti koncepció

Az UTCI vizsgálat során 10 hőstressz kategóriát különböztetünk meg, a terület nagy része a +26 és +32 °C közé eső mérsékelt hőstresszt jelentő kategóriába esik, mely a hőstresszt nem okozó hőérzet feletti első kategória. Hőérzet tekintetében egyértelműen elkülöníthető a fásított terület a nyílt területektől, így a parkban tartózkodók hőérzetének javítása szempontjából további fásítás javasolt az utóbbi felületeken is. Az irodaépületek alatt elhelyezkedő átjárható közterek szintén a jobb hőkomforttal rendelkező területek közé tartoznak. Az ábrán jól látható a lakóépületek közé telepített fák jótékony hatása is, így ezek mennyiségét szintén javasolt növelni.

A VSC szimuláció arra szolgál, hogy kiszámítsa, a homlokzat egy adott pontjáról az égbolt hány százaléka látható. A lakóépületeknél a ritkásabb telepítés következtében a VSC érték csak ritkán kerül 27% alá, míg az irodaépületeknél az alsó szintek, belső sarkok alacsonyabb VSC értékkel rendelkeznek, így erre tekintettel kell majd lenni az alaprajz kialakításakor. Az irodáknál szokásos homlokzati függönyfal alkalmazásával szintén kompenzálható az eredmény. Az egyes homlokzatfelületek azon területének aránya, mely VSC értéke 27% fölötti, a homlokzatok ekkora részéhez csatlakozó helyiségekben számíthatunk jó benapozási értékekre. Ebből is látható, hogy elsősorban az irodák befelé forduló, egymást árnyékoló homlokzatai rendelkeznek kisebb VSC értékkel, míg a többi felületen jó bevilágításra lehet majd számítani.

Gépészeti koncepció

A különböző funkciókat betöltő épületek más-más energiaellátó rendszerekkel alakíthatók ki, de közös jellemzőjük a fosszilis energiahordozóktól való függetlenség, a minimalizált energiafelhasználás és a fenntarthatóság.

A tervezett irodasáv fűtési és hűtési energiaellátását az igényekhez jól illeszthető, modern, a talajhőt egész évben kimagasló hatásfokkal hasznosító geotermikus hőszivattyús rendszer biztosítja, amivel még a hazai rendelet által előírt, kötelező értéknél is nagyobb mértékben tudjuk a területen a zöldenergiát hasznosítani. A geotermikus rendszerekkel szekunder oldalon kiválóan párosítható felületfűtés-hűtés biztosítja a kívánt komfortparmétereket. Mesterséges, energiahatékony, hővisszanyerős szellőzést tervezünk a mai modern, irodai környezet biztosítására. Az energiafelhasználás az igények dinamikus követésével csökkenthető, a kihasználtsághoz CO2 érzékelés alapján a rendszer visszaszabályoz. A befújt frisslevegő fűtése és hűtése is a talajszondás hőszivattyúval történik. A gépészeti rendszer elektromos fogyasztása a tetőfelületekre telepített napelemmezőkkel csökkenthető.