Közélet, hírek

Az ´56-os forradalomnak is emléket állít a Széna tér új parkja

2022.10.23. 13:30

A II. kerületi egykori Volánbusz-pályaudvar helyén álló, zöldfelületben is bővelkedő Széna téri emlékparkban ötvenhatos emlékmű és Szenes Hanna szobra is helyet kapott, sőt, kronoszkópon keresztül, a tér bizonyos pontjairól visszatekinthetünk az időben, és a Fortepan fotói által megismerhetjük, hogyan mutatott a tér az 1930-as években, az 1945-ös ostrom idején és a forradalom napjaiban.

Elkészült a II. kerületben a Széna téri emlékpark az egykori Volánbusz-pályaudvar helyén, több mint hétezer négyzetméter újult meg - a fejlesztés koncepciójáról korábban mi is beszámoltunk. A II. kerületi önkormányzat tájékoztatása szerint a lehető legnagyobb zöldfelület kialakításán túl cél volt a főbb gyalogos és kerékpáros közlekedési irányok megtartása, az akadálymentesítés, valamint kerékpártárolók, új közvilágítási és térfigyelő rendszer és a köztéri wifi rendszer kiépítése is. Új köztéri elemként megjelenik a városfalat idéző installáció, vízjáték, több utcabútor került a térre és esztétikusabbá váltak a metró szellőzői.



A Széna téri emlékpark két szobornak ad otthont: Szenes Hanna szobrának, amely Fáskerti Zsófia alkotása, és az Ötvenhatos emlékműnek, amelyet a hatdé művészcsoport készített. Az alkotásokat meghívásos pályázaton választtotta ki a II. kerületi Önkormányzat által felkért szoborbiztottság Spengler Katalin vezetésével. A téren emellett három kronoszkóp is helyet kapott, amelyek segítségével a tér adott pontjairól vissza lehet tekinteni az időben, és a Fortepan fotói által látható, hogyan mutatott a tér az 1930-as években, az 1945-ös ostrom idején és 1956-ban, a forradalom napjaiban.



Az emlékek útvesztőjét négy vers alkotja, Bereményi Géza Széna tér, Térey János A városi hadviselés gyakorlata, Márai Sándor Mennyből az angyal és Szenes Hanna Meghalni című műveinek szövege egyedi kivitelezésű térkőburkolaton jelennek meg.

A megújult Széna térre 68 fát ültettek (köztük kocsányos tölgyeket, fehér-tarka levelű mezei juhart, himalájai nyírt, duplatörzsű közönséges nyírt, "tűzmadár" típusú perzsa varázsfát), és a kivitelezés során fellelt régi Szent János kórház régészeti maradványait a helyszínen állítják ki Dévényi Tamás építész koncepciója alapján. 



Őrsi Gergely kerületi polgármester posztjából az is kiderül, hogy a téren az eredetileg meglévő 1737 négyzetméteres zöldfelület 2674 négyzetméterre nőtt, valamint hogy a projekt előkészítése során, a tervezési szakaszban több egyeztetést is tartottak esélyegyenlőségi szervezetekkel, a tervek így akadálymentesítési szempontok figyelembevételével készültek. Tavaly október 23-án a Főváros és a II. kerület időkapszulát helyezett el a területen.