Közélet, hírek

Átadták a 2025-ös Velencei Építészeti Biennále díjait

2025.05.12. 11:38

Tradicionális légkondicionáló technikák, önszerveződő afrikai piacok és egy deszakralizált templom újrahasznosítása is a díjazottak között szerepel a 19. Velencei Építészeti Biennálén. A nemzetközi kiállítás díjátadó ünnepségét 2025. május 10-én, szombaton tartották Velencében, a Ca’ Giustinian palotában. 

A napokban nyílt meg a 19. Velencei Építészeti Biennále, mely idén Carlo Ratti kurátor koncepciója mentén az intelligenciára fókuszál; az esemény címe: Intelligens. Natural. Artificial. Collective. A nemzetközi zsűri, melynek tagjai Hans Ulrich Obrist (elnök, Svájc), Paola Antonelli (Olaszország) és Mpho Matsipa (Dél-Afrika), az alábbi díjak odaítéléséről döntött:

Arany Oroszlán a legjobb nemzeti részvételért: Bahrain "Heatwave" című pavilonja (kurátor: Andrea Faraguna), amely hagyományos passzív hűtési technikákat mutat be az extrém hőség elleni védekezésre.

Különdíjak nemzeti részvételért:

  • Szentszék (a Vatikán képviseletében, kurátorok: Marina Otero Verzier, Giovanna Zabotti): "Opera aperta" című pavilonjuk egy deszakralizált templomot alakít át közösségi térré, elősegítve a kulturális cserét.
  • Nagy-Britannia: "Geology of Britannic Repair" projektjük a brit és kenyai építészeti párbeszédet helyezi előtérbe, a helyreállítás és a fenntarthatóság jegyében. A kiállítás értelmezésében az építészet az erőforrások kitermeléséből eredően egyenlőtlenségeket és környezeti károsodást okoz. (Kurátorok: Owen Hopkins, Kathryn Yusoff, Kabage Karanja, Stella Mutegi)

Arany Oroszlán a legjobb kiállítási részvételért: A Diller Scofidio + Renfro, Natural Systems Utilities, SODAI, Aaron Betsky, Davide Oldani által tervezett "Canal Café" projekt, amely egy víztisztító rendszert és egy eszpresszóbárt kombinál: az Arsenale lagúnájából nyert vizet felhasználva készíti el Olaszország legjobb eszpresszóját.

Ezüst Oroszlán az ígéretes részvételért: Kate Crawford és Vladan Joler "Calculating Empires: A Genealogy of Technology and Power Since 1500" című munkája, amely a technológia és a hatalom történelmi összefüggéseit vizsgálja a gyarmatosítás, militarizáció, automatizálás kontextusában.

Különdíjak:

  • Tosin Oshinowo: "Alternative Urbanism: The Self-Organized Markets of Lagos" projektje a lagosi önszerveződő piacokat elemzi, mint alternatív városi struktúrákat.
  • Boonserm Premthada: "Elephant Chapel" című munkája példamutató módon mutatja meg, hogyan építsünk tartós téglaszerkezetet bioanyagból, például elefánttrágyából.

Életműdíjak:

  • Donna Haraway: Az amerikai filozófusnő munkásságát Arany Oroszlánnal ismerték el.
  • Italo Rota: Az olasz építész és tervező posztumusz Arany Oroszlánt kapott életművéért.