Épületek/Lakóépület

Ajkarendeki majdnem-passzívház

2016.11.29. 16:00

Major Attila építész saját házuk tervezésénél biztos volt abban, hogy egy olyan rendhagyó házat kíván építeni, amely ötvözi a passzívházak előnyeit a természetes anyaghasználattal. Otthona egy passzívház tudású ház lett, amely - bár a hivatalos minősítést nem kaphatja meg - számos ponton túlmutat a passzívházakkal szemben támasztott elvárásokon.

Attila építészként, míg felesége gyakorlatiasan közelítette meg jövőbeli házuk kialakítását. Az eredmény egy kettejük véleményének és preferenciájának ötvözeteként létrejött épület. A passzívházak építésének egyik alapelve a lehető legegyszerűbb alaprajz: a kompakt, kiugrásmentes épülettömeg. Egy kompromisszumos megoldással alakult ki a terasz szélvédettsége, amely ugyan megtöri az egyszerű formát, gyakorlati hasznosságával mára a tervező is egyetért.




Egy régi építőanyag, a vályog kortárs újragondolása számos elvitathatatlan előnnyel jár. A vályog természetes anyagszerkezetének és kapilláris-aktivitásának köszönhetően egyenletes páraháztartást biztosít a lakótérben. A vályog modern légkezelő berendezéssel is összhangba hozható, kompenzálva a berendezés szárító hatását. Tömörsége és nagy tömege miatt remek hőtároló és hangszigetelő képességei vannak és nem utolsó sorban jelentősen csökkenti az elektroszmog káros hatásait.

A vályogtégla ma már éppolyan gondosan és állandó minőségben előállítható, mint a kerámia tégla, ennek ellenére az elmúlt évtizedekben csak nagyon kis számban épült itthon épület gépi vályogtéglából. Amikor Attila ezt az építőanyagot választotta a ház falaihoz, szembesülnie kellett azzal a ténnyel, hogy használatához hiányzott a hivatalos beépítéshez szükséges minősítése. Így összefogott a pápa-taplocafői téglagyárral (ForrásTégla) és közösen keresztülvitték az engedélyeztetést. A minősítés alapján készült alkalmazástechnikai elvárások szerint a széles falazat külső részébe - egyenletes közönként - kerámia pillérek kerültek, ezzel a belső oldalon homogén vályogfelületet alakulhatott ki.

A ház – talajjal érintkező részeit kivéve – szinte teljesen cement- és polisztirolmentes. A tervezésnél törekedtek a kizárólag természetes anyagok kiválasztására: a födém fából, agyagtapasztással és cellulózszigeteléssel készült. A falak szigetelése cellulóz és lágyfarost kombinációja. Az átforduló szórt cellulóz teljes mértékű hőhídmentes termikus burkot képez. A padlók hőszigetelése - a vizes helyiségek kivételével - hajópadlók alatti szórt fagyapottal készült. A nyílászárók elhelyezésénél, a passzívházaknál használatos elvet követték. A háromrétegű passzívház minősített ablakokat fakalodába helyezve a hőszigetelésbe „kitolva” beépítő szalagokkal, légtömören építették be. 




A nappali terében található külső légbevezetéses kandalló biztosítja az épület elsődleges fűtését, amely varázslatos hangulatot és melegséget áraszt a hideg téli estéken. A használati melegvíz-ellátásáról és a fűtésrásegítésről hőszivattyús bojler gondoskodik. A talaj-légkollektorral kombinált hővisszanyerős szellőztető rengeteg energia megtakarítása mellett biztosítja a friss levegőt a házban, mindemellett télen a hőszivattyú hatásfokát is javítja. A tervezett napcellák felhelyezésével az épület könnyedén nullenergiás házzá válik majd, sőt kis túlméretezéssel aktívházzá tehető. A nappalit és a garázst összekötő folyosóról nyílnak a hálószobák és a kiszolgáló helyiségek. A belső folyosóra és az oldalhatár miatti kis ablakos fürdőbe a tetőn át levezetett fénycsatornával juttattak több természetes fényt.




A koszorú szerepét sárgerendával váltották ki, erre fekszenek fel a látszó fa födémgerendák, amelyek felülről teljes felületen hajópadló borítást kaptak. A hajópadló fölé került a pára- és légzáró membrán, amit a helyi anyagtapasztás követett a méretes cellulózszigetelés alatt. A homlokzatok látványos elemét adják a nyílászárók fölötti fa szemöldökfák, melyek a vályogfalak fa áthidalására utalnak és egyben az árnyékolót is rejtik.

A jó arányokkal rendelkező nyeregtető a Terrán Zenit cserepével fedett, ami jól illik a ház visszafogottságra törekvő homlokzati megoldásaihoz. A Zenit tetőcserép egyszerű vonalvezetése és elegáns antracit színe miatt a ház karakterét a kortárs felfogáshoz köti. Ez kellemes kontrasztot ad az épület egészének vidéki otthonosságával és a parasztházakra emlékeztető földszintes-hosszirányú elrendezéssel. A cserép stílusa rokon a modernista formavilággal és vonalvezetéssel, de érződik rajta az északi vidék hűvös eleganciája is. A tető kialakítását ugyanolyan gondosan végezték, mint a ház többi részének minden részletét. A tetőt megosztja a garázs visszafogottabb tömege, ami optikailag kisebbíti a hosszú épülettömb látványát. A nappali két oldalánál a bejárati részről a terasz fölé L alakban átforduló alacsonyhajlású fémlemeztető megtöri és lágyítja a nagy tetőfelületet, ezen a részen alulról megjelenik a szépen kivitelezett fedélszék szerkezete is.




A szép részletkidolgozások, a természetes anyagok használata, az alacsony energiaigény, a környezetébe szépen simuló, mégis erőteljes látványvilágú tömegformálás, valamint az ehhez jól választott minőségi cserép tette lehetővé, hogy az épület elnyerje a 2012-es ÉMSZ Év Tetője Nívódíját energiatudatos épületburok kategóriában.

Móré Levente