Közélet, hírek

A Liget Projekthez fogható múzeumfejlesztés épül Varsóban

2023.07.10. 14:50

A WXCA nyerte meg az Európa egyik legnagyobb múzeumára kiírt pályázatot, mely a varsói Citadellában épülhet meg. A fejlesztés a Lengyel Történeti Múzeum és a Lengyel Hadsereg Múzeumának kombinációja, az egykori erődítmény helyén található komplexum a kollektív emlékezésnek szánt kulturális központ lesz.

 

A cári erődítmény a 19. századból származik, a lengyel szabadságharcnak állít emléket, és nagy szimbolikus, materiális és építészeti értékkel bír. Ennek ellenére, a citadella a városi élettől elzárt, izolált elemként létezett az elmúlt 200 évben, sőt az átlagember be sem léphetett. Az erőd magas téglafalai mögött több mint 30 hektárnyi hatalmas zöldterület maradt fenn, amelyet ma egy, a második világháború előtt épült modernista lakónegyed vesz körül.

Az új múzeumkomplexum két épületből áll: a Lengyel Hadsereg Múzeumából és a Lengyel Történeti Múzeum adminisztratív központjából. A WXCA új projektje kapcsolatot teremt a kiterjedt városi parkkal, a varsói Citadella 10. pavilonjának múzeumával és a Katyń Múzeummal. Az épület homlokzatán megjelenő, folyamatosan alakuló, márványsávos burkolat tömör hatása a történelem terhelt, nehezen emészthető, egymásra rakódó rétegeire utal.

"A Lengyel Történeti Múzeum homlokzatát különböző szemcseméretű márványlapokkal burkolták. Ezek vízszintes sávokba rendeződtek, hangsúlyozva a réteges szerkezetet. Ez a szerkezet a geológiánk és régészetünk sajátja is – az egymás után zajló természeti, társadalmi és kulturális folyamatoké. Ezért választottuk a márványt, amely egy nagyon jellegzetes szemcsézettségű kő. Minden egyes márványtábla más és más, egyedi, ahogyan minden történelmi korszak is különböző, egyedi eseményekből áll." – nyilatkozta Krzysztof Budzisz, a WXCA tervezőiroda építésze.

A Lengyel Történeti Múzeumhoz hasonlóan a felhasznált anyagok fizikai jellemzői szoros kapcsolatban állnak a Lengyel Hadsereg Múzeumának javaslatában szereplő építészeti kifejezéssel, mely tervezése során az építészek színes építészeti betont választottak, amelynek színe a varsói citadella téglafalait idézi. A múzeum hatalmas kubusaira nyomott, speciálisan kialakított térbeli minta a katonai motívumok felidézését szolgálta.

Térbeli formáját úgy tervezték, hogy a fény és az árnyék szoborszerű, napszakonként változó, a fény és az árnyék vásznaként szolgáljon, és hatással legyen az épület egészének érzékelésére. A WXCA tervezői az egyes díszítőmodulok méretét az emberi, pontosabban az emberi kéz léptékére szabták, lehetővé téve a látogató számára a fokozatosan feltáruló és megtapasztalható esztétikai élményt.

Az új épületkomplexum zöld tetőterasza és részletes homlokzati megformálása a Néprajzi Múzem hasonló kialakítására emlékeztethet, bár a magyar múzeum térhasználatának izgalmai leginkább az íves tetőn bontakoznak ki, addig a lengyel épületek leghatásosabb elemei a nagy belmagasságú belső terek hasítékjai.

A komplexum első ütemét, a Lengyel Történeti Múzeum épületét és a Lengyel Hadsereg Múzeumának egyik épületét idén augusztusban és szeptemberben fogják átadni, míg a komplexum második üteme (a Lengyel Hadsereg Múzeumának másik épülete) a következő évek során készülhet el.

Forrás: ArchDaily