Emberek/Interjú

A Hullám Csónakházak felélesztése - Blokk Építész Műhely

2017.02.21. 15:30

A harmadik alkalommal átadott Europa Design Belsőépítészeti Különdíj 2016. nyertes projektje a Pesterzsébeti Hullám Csónakházak szabadidős és turisztikai célú komplex fejlesztése. A belsőépítészeti terveket készítő Blokk Építészeti Műhellyel az Europa Design készített interjút. 

Europa Design (E.D.): Mióta létezik a stúdió és kik a tagjai? Kérlek, mutasd be magatokat! Van olyan speciális területe az építészetnek, ami különösen közel áll hozzátok?

Börzsei Tamás (B.T.): Együttműködésünk egyetemi barátságokból indult. A diplomát követő években szinte mindannyian külföldön éltünk és dolgoztunk építészként.  A BLOKK építész műhely tagjai Bazsó Ferenc, Biro Emese, Börzsei Tamás, Nagy Nándor, Szabó Bulcsu, Szakál Andrea. Irodánk elsősorban építészeti feladatokkal foglalkozik, de gyakran vállalunk belsőépítészeti vagy bútortervezési munkákat is. 

E.D.: Miért Blokk a stúdió neve?

B.T.: Az irodánk meghatározása a kezdetektől fogva "műhely", ami elsősorban a manualitást, a kézzel való alkotást hivatott jelképezni, mert mindannyiunk erős késztetés érez a valós anyagokkal való foglalkozás iránt. Az évek során készítettünk kisebb tárgyakat, bútorokat, de nagyobb léptékű installációkat is. Továbbá részt veszünk alkotó táborokban és workshopokon. 

A Blokk a csapat összetartozását, egységességét jelenti és mint utólag kiderült, több külföldi építész iroda is fut ezzel a névvel, (az építőiparban is előfordul mint blokk tégla vagy blokk lakások), de az is szempont volt a névkereséskor, hogy rövid és könnyen érthető legyen.




E.D.: Láthatólag nagyon fontos nektek a Hullám csónakházak projekt. Hogyan kerültetek bele és mi a különlegessége számotokra?

B.T.: Valóban több szempontból is közel áll hozzánk. Andi [Szakál Andrea - a szerk.] kitartó lelkesedésének és közbejárásának köszönhetően bízott meg minket Pesterzsébet Önkormányzata egy vázlatterv készítésével. A téma a Gubacsi hídtól délre, a Ráckevei Duna-ág partján található Hullám csónakházak és környezetének teljes revitalizációja volt. A XX. kerület ezzel a koncepció tervvel sikeresen vett részt a főváros által kiírt TÉR_KÖZ pályázaton. Később az engedélyezési majd a kiviteli tervdokumentációkat is az irodánk készítette. A hosszú tervezési folyamaton túl a helyszín különleges adottságai, a feladat egyedisége is közrejátszott, hogy kiemelt figyelemmel forduljunk ehhez a projekthet.

E.D.: A pesterzsébeti Duna-part revitalizációjával kapcsolatban milyen további fejlesztésekre van szükség? A díj hatással lehet a csónakház valódi használatba kerüléséhez?

B.T.: A terület kétharmadának felújítása még hátra van, és a felújított rész sem üzemel még teljes egészében, holott már több mint egy éve elkészült. A tervezés kezdetén átfogó programot dolgoztunk ki új funkciókkal az eredeti használat újraélesztésére. Első ütemben a megmaradt háromból egy csónakház, két kisebb épület és a zöldterület közel felének felújítása készült el egy új játszótérrel. A vizes játszótér, a fogadóépület és a parti büfé 2016-ban már szakaszosan működött. Ősszel, a Design Hét keretében, egy csónaképítő tábort rendeztek itt, melyet Pecha Kucha előadóest zárt, ez volt a Hullám Csónakházak nyitórendezvénye. Az étteremnek, közösségi tereknek és szállásoknak helyt adó III. Csónakház működtetésére több jelentkező volt.

A megbízott üzemeltető év végére tudott csak dönteni, így az várhatóan idén tavasszal végre megnyílhat. A másik két csónakház, két kabinház és egy kávézó-kilátónak tervezett épület még leromlott állapotban van, ezeken minimális állagmegóvási munkák történtek csak. Ha a megvalósult új részek idén végre beindulnának, lehetne csónakokat bérelni és rendezvényeket tartani a területeken, elkezdődhetne a csónakházak új élete. További kisebb létesítmények szerepeltek még a koncepciónkban: kerti üvegház, közösségi kert, parti szauna, fürdőház, közösségi sütögetők, melyek kis költségvetéssel elősegíthetnék a terület újraélesztését. 




E.D.: Ez egy belsőépítészeti díj. Meglepődtetek? Milyen százalékban volt fontos a belsőépítészet a projektben?

B.T.: Igen, de nem a belsőépítészeti kategória miatt. Csapatunk rengeteg energiát fektetett a Hullám Csónakházak felélesztésébe. A TÉR_KÖZ támogatást elnyerő koncepció kidolgozásától a hosszú, közös tervezési folyamaton és széleskörű egyeztetéseken keresztül, a kivitelezés alatt végigélt küzdelmekig. A megvalósulás után a KUNSZT csapatával weboldalt és arculatot is készítettünk, rendezvényeket szerveztünk a főváros támogatásával, egyetemistákkal a csónakházak területén alkotó - kutatási programot indítottunk. A KÉK bevonásával az önkormányzatnál pályáztunk a közösségi kert és kerti üvegház építésére, üzemeltetésére, a II. Csónakház részleges felújításának kiviteli tervezésére - sikertelenül. A terület több mint egy évig többnyire üresen állt. A felújításra minimális költségvetés állt rendelkezésre, ennek figyelembevételével készültek a tervek, melyeket egy túlárazott közbeszerzés után további csökkentésekkel még racionalizálni kellett. Az épület egy mobilfalakkal átalakítható külső-belső hely, melyben minimális bútorozással, a közönség eleveníti meg a teret.

E.D.: Nyertetek már hasonló díjat?

B.T.: A csobánkai családi házunkkal 2013-ban a Magyar Építész Kamara Év Háza különdíját, a Creaton különdíját kaptuk meg és a 2014-es Építészeti Média Díj döntőse volt.

E.D.: Milyen hatást vártok az Europa Design Belsőépítészeti  Különdíj kommunikálásától?

B.T.: Úgy gondoljuk, a díj és annak kommunikálása megnöveli ismertségünket, jóval több emberhez eljutnak így a munkáink. Remélhetőleg az internetes felületeken megjelenve sokan megismerhetik, milyen jellegű az érdeklődésünk és az a világ, melyet az építészeten, belsőépítészeten belül képviselünk. A Csónakházak szélesebb körben történő ismertségében is jelentős szerepe lehet ennek a hírnek. Márpedig ahhoz, hogy az idén valóban működését megkezdő Csónakházak benépesüljön, elengedhetetlen a több csatornán történő hirdetés. Hálásak vagyunk ezért a lehetőségért! 

Europa Design