Épülettervek/Tervpályázat

A Finta Stúdió terve a Lantos Múzeum Pécs pályázaton

2023.03.20. 08:01

A Finta és Társai Építész Stúdió tervezett épület hidat képez a belvárosi terület, Pécs főutcája és a modern kulturális negyed között. Ennek egyik eszköze az átjárhatóság, az épület földtől elemelt részei alatt szabadon közlekedhetnek a pécsiek és a látogatók. Másik eleme az anyaghasználat, a téglaburkolat a belvárosra, a régebbi épületekre rímel, a nagy üvegfelületekkel és egyszerűbb formavilággal a modernebb negyedhez kapcsolódik.

Lantos Ferenc és a természet erős kapcsolatához hasonlóan a múzeum épülete is szoros kapcsolatban áll környezetével. A hatalmas üvegfelületek kilátást biztosítanak a Mecsekre és a parkra is. A kültéri parkok felett vezető üvegfalú hidak elmossák a határt kint és bent között, a műalkotások másodlagos hátteréül a belsőbe csempészett természeti környezet válik. Így a képzőművészeti alkotások megfigyelése mellett a természet is hozzáad az élményhez a maga művészetével.

A lebegő épületrészek alatti fedett/nyitott terek izgalmas városi életet generálnak, közterekké válnak, ezt erősítik a sokféle használatot lehetővé tevő kültéri bútorok. Ehhez különböző jellegű tereket alakítottunk ki, a különböző tevékenységek számára alkalmas bútorokkal. A földbe süllyesztett padsor közepe akár kisebb színpadként is funkcionálhat, az ókori amfiteátrumok kisebb változataként.

A főbejárat terében álló szoborszerű lépcsősor szintén a lebegés érzetét kelti a látogatókban, nem ér a földhöz, az első lépcsőfok a levegőből indul. A kiállítás egy utazásra invitálja a látogatókat. A földszinti térben megismerhetik Lantos Ferenc életét, majd a főlépcsősor felvezeti őket az első lebegő tömegbe, melyben már Lantos Ferenc műveivel ismerkedhetnek meg. Ez a kiállítás három lebegő dobozon át tart, mindhárom ablak nélküli helyiség, a természetes fényt felülvilágítók adják. Koncepciónk szerint tehát a kiállítóterek maximálisan variábilisak, a kívánt tematika alapján szabadon berendezhetők, a felülvilágítók elsötétítésével akár a külső fények is kizárhatók.

Az utazás következő állomása a multifunkcionális terem, melyből gyönyörű kilátás nyílik a Mecsekre. A termet az egyes rendezvények igényeinek megfelelően rugalmasan át lehet rendezni. A spirális lépcsősoron a földszintre leérve a művészeti élményekkel feltöltődött látogatók a kávézóban beszélhetik át a szerzett élményeket. Végül pedig a főbejárat közelében található művészeti könyvesboltból és ajándékboltból vihetnek haza magukkal kézzel fogható emléket is.

A művészek és múzeumi dolgozók része privátabb hely, külön bejárattal rendelkezik, a mélygarázsból is külön lifttel lehet megközelíteni. Itt a látogatóktól távolabb nyugodt körülmények között folyhat az alkotás. Az itt található tárgyaló termek művészeti megbeszéléseknek, kisebb létszámú oktatásoknak vagy a múzeum dolgozóinak egyaránt helyet adhatnak.

A mélygarázsban elsősorban a művészek és múzeumi dolgozók számára alakítottunk ki parkoló helyet. A látogatók esetében cél, hogy inkább más közlekedési módokat vegyenek igénybe.

Az épület fő tartószerkezete két pillérsor, melyek a tetőt tartják. a földtől elemelt épületrészek a tetőről függesztve kerülnek kialakításra.

Koncepció:

  1. A koncepció egyik fő célja a terület átjárhatóságának, a főbb közlekedési irányoknak a megtartása volt. Ezért az épület kisebb egységekből áll egy nagy tömeg helyett, ezzel a városi léptékbe is jobban illeszkedik.
  2. Lantos Ferenc képzőművészeti munkái ihlették az alapvető formavilágot, a raszterbe foglalt egyszerű geometriai elemek variációja adja meg az épületek alakját. Ugyanakkor ez az egyszerű geometria jól illeszkedik a modern építészeti világba is. 
  3. Az átjárhatóság növelésének érdekében az épületek egy részét elemeltük a földről. Csak azok az épületrészek maradtak a földszinten, ahol a bejáratok találhatóak. Így alakultak ki a bárki számára használható fedett közterületek az épületek alatt.
  4. Az emeleten a lebegő dobozokat a földről érkezőkkel hidak kötik össze, melyekből üvegfaluknak köszönhetően be lehet látni az egész épületet. Így két kiállítási terem között a látogatók a zöld parkot láthatják madártávlatból.
  5. A nagyobb dobozok funkció szerinti tovább osztása kisebb dobozok behelyezésével történt. Így az üveg dobozokban lévő tömör dobozok biztosítják a restaurátori munkához és kiállításhoz szükséges tereket.

Finta és Társai Építész Stúdió