Közélet, hírek

68 milliárd forintért kelt el az ikonikus New York-i Vasalóház

2023.03.27. 14:26

A város jellegzetes formájú ékszerdoboza 2019 óta állt üresen, az új tulajdonosnak hozzávetőlegesen további 36 milliárd forintot kell költenie a teljeskörű felújításhoz. A 87 méter magas felhőkarcolót acélvázas szerkezetének köszönhetően bravúrosan egy éven belül építették meg 120 évvel ezelőtt.

A 22 emeletes, acélvázas épületet a chicagói D. H. Burnham and Company tervezte, a vezető építészek Daniel Burnham és Frederick Dinkelberg voltak. A Flatiron building 1902-es megnyitásakor New York egyik első felhőkarcolója volt. Jellegzetes formáját a háromszög alakú telek adja, melyet a város szigorú, rácsos szerkezetét átlósan átszelő Broadway sugárút jelöli ki. Az épület a csúcsánál ennek köszönhetően hozzávetőlegesen mindössze 2 méter szélesre keskenyedik.

A Legfelsőbb Bíróság az épület árverését rendelte el, miután a korábbi tulajdonosok, élükön egy ingatlancégekből álló konzorciummal, nem tudtak megegyezni az ikonikus ingatlan felújításáról és jövőbeli használatáról. A "trófeára" Jacob Garlick, az Abraham Trust – egy növekedési tőkebefektetési kockázati alap – alapítója és ügyvezető partnere 190 millió dolláros ajánlattal csapott le.

"Egy életre szóló álmom teljesült be, 14 éves korom óta életem minden napján azért dolgoztam, hogy ebben a helyzetben lehessek" - nyilatkozott Jacob Garlick a NY1 hírcsatornának az árverés lezárása után.

A magasház először egy építőipari cég székházaként működött, mely az iroda után a Fuller Building nevet kapta. Az 1925-ös tulajdonváltás után azonban egy régi típusú vasalóra emlékeztető formája után Flatiron Buildingként, vagyis Vasalóházként híresült el. Az épületet 1966-ban városi műemlékké választották, 1979-ben felvették a National Register of Historic Places listájára, 1989-ben pedig nemzeti történelmi műemlékké nyilvánították.

"A századfordulós francia reneszánsz felhőkarcolónak különleges jelleget és költői szépséget kölcsönöz a háromszög alakú telek" – áll a New York-i Műemlékvédelmi Bizottság által 1966-ban készített jelentésben.

"Északi látványát számos író egy a sugárúton felfelé vitorlázó hatalmas hajóhoz hasonlította. Az éjjeli fényekben pompázva, a zivatar idején a csillogó járdán tükröződve, hóviharban az életéért küzdve, ugyanolyan erővel magasodik a szemlélő fölé, kiemelkedő, hajóorrszerű tömegével, mintha mozgást végezne. Az 1902-es New York számára ez az épület a modernitás esszenciáját jelentette."

New York egyik legismertebb épülete, a Flatiron Building jelenleg üresen áll. Az utolsó irodabérlő, a MacMillan Publishers mind a 21 irodai szintet elfoglalta, de 2019-ben kiköltözött, és az utcaszinti bérlők is távoztak. A korábbi tulajdonosok 100 millió dolláros felújításba kezdtek, hogy korszerűsítsék a gépészeti rendszereket és helyreállítsák a külsejét. A legnagyobb kérdés az volt, hogy továbbra is egy bérlőnek adják bérbe irodaházként, vagy új felhasználási módoknak adjanak lehetőséget.

Az épület 75 százalékát birtokló konzorciumhoz tartozott a GFP Real Estate, a Sorgente Group és az ABS Real Estate Partners. A fennmaradó részt Nathan Silverstein ügyvéd birtokolta. Amikor a felek nem tudtak megegyezni az ingatlanra vonatkozó tervekről, a Legfelsőbb Bíróság elrendelte az ingatlan árverésre bocsátását. A Mannion Auctions által szervezett árverés jelentős tömeget vonzott, és körülbelül 45 percig tartott. A licit 50 millió dollárról indult, és 500 000 dolláros lépésekben emelkedett.

A jelenlegi területrendezés kereskedelmi célú hasznosítást tesz lehetővé, beleértve iroda, üzletek, lakóház, szálloda vagy ezek kombinációját. Mivel a Flatiron Building a város által kijelölt műemlék, a külső változtatásokat a New York-i műemlékvédelmi bizottságnak kell engedélyeznie, amely már jóváhagyta az előző tulajdonos felújítási terveit.

Garlick nem hozta nyilvánosságra, hogy mit szándékozik tenni az épülettel, azon kívül, hogy meg akarja őrizni. "Megtiszteltetés számunkra, hogy ennek a történelmi épületnek a gondnokai lehetünk" - mondta a NY1-nek - "Életcélunk lesz, hogy örökre megőrizzük épségét".

Forrás: The Architect’s Newspaper