| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Emberek/Portré

Gulyás Böbe és a Badur-misszió

1/6

Ma nem építészként dolgozik.

Az adománytaxi embereket köt össze és szükségleteket elégít ki.

A művészeti tárgyakat ebben a laoszi boltban árulják.

A bátonyterenyei charity shop.

Iparművészeti tárgyak boltja Laoszban.

?>
Ma nem építészként dolgozik.
?>
?>
Az adománytaxi embereket köt össze és szükségleteket elégít ki.
?>
A művészeti tárgyakat ebben a laoszi boltban árulják.
?>
A bátonyterenyei charity shop.
?>
Iparművészeti tárgyak boltja Laoszban.
1/6

Ma nem építészként dolgozik.

Az adománytaxi embereket köt össze és szükségleteket elégít ki.

A művészeti tárgyakat ebben a laoszi boltban árulják.

A bátonyterenyei charity shop.

Iparművészeti tárgyak boltja Laoszban.

Gulyás Böbe és a Badur-misszió
Emberek/Portré

Gulyás Böbe és a Badur-misszió

2019.04.24. 21:34

Gyermekkora óta a legerősebb támaszt a család jelenti az életében. 3D animációs művész férjével és kisfiával Budapest közelében, vidéken él. Az anyasággal teljesedett ki élete, ami a szülői minta vonzásában a szegények felemelése melletti elköteleződéssel a Badur Alapítványhoz vezette. Gulyás Erzsébet pályája elején még úgy gondolta, az építészetben találta meg azt a területet, mely „maga az élet, térformáló erő, ami az aktuális társadalmi viszonyokba is beavatkozhat" – ám ma mégsem építészként dolgozik. Bárdos Deák Ágnes írása.

Az iparművészeti egyetem (MOME) építész és design menedzser szakán szerzett diplomát. Alapító tagja volt a Reflekt Stúdiónak, mely építészeti beavatkozásokkal próbálta enyhíteni a hátrányos helyzetű kistérségek szegénységből fakadó izolációját. Diákként a Romaversitas Alapítványon keresztül megismerkedett az Autonómia Alapítvány mélyszegénységben élők lakhatási problémáira fókuszáló kapacitásbővítési programjával. Designmenedzseri szakdolgozatát a területen jelen lévő szervezetek összekapcsolásának finanszírozásról, projektmenedzselési folyamatokról írta, 2014-ben szociális antropológia szakon végzett a CEU-n. A 2012 óta néhány projekten keresztül Magyarországon is jelen lévő Badur alapítvánnyal végzős CEU-s diákként találkozott. „Egy hírlevélből értesültem, hogy szektor mapping-re keresnek valakit. A feladat annak a feltérképezése volt, mi minden történik Magyarországon a Badur missziójának szellemében, milyen a finanszírozási rendszer, kik vannak jelen milyen programokkal, kik a kulcsszereplők" – emlékszik vissza az együttműködés kezdeteire. A munka elvégzése után hamarosan ő lett a londoni székhelyű, három országban működő alapítvány magyarországi projektmenedzsere.


Ma nem építészként dolgozik.
1/6
Ma nem építészként dolgozik.


Az Angliában, Magyarországon és Laoszban jelenlévő alapítvány halmozottan hátrányos helyzetű, mélyszegénységbe süllyedt közösségek életminőségének hosszútávon történő javítását célozza meg társadalmi vállalkozásokon, innovatív technológiákon és az oktatáson keresztül. „Olyan non-profit civil szervezetekkel vagy informális csapatokkal dolgozunk együtt, melyek célcsoportja megegyezik a Badur célcsoportjával, s akik a mélyszegénységben élők felemelkedésére egy-egy életképes vállalkozási ötlettel keresik a megoldást. Ezeknek a vállalkozásoknak a beindításhoz, vagy egy már működő társadalmi vállalkozás megszilárdításához és növekedési pályára állításhoz nyújtunk támogatást. Mindhárom országban van egy projektcsapat, mely szoros együttműködésben dolgozik, azaz mikor idehaza új dolgokba kezdünk, mindig megnézzük az angol példákat, hogy van-e lehetőség adaptálni azokat, vagy amennyiben nem adaptálhatók, a módszert tudjuk-e alkalmazni. Workshopokkal, nemzetközi konferenciákkal próbálunk kapcsolódási pontokat találni, teremteni." – részletezi a Badur tevékenységének módszertanát.


Iparművészeti tárgyak boltja Laoszban.
6/6
Iparművészeti tárgyak boltja Laoszban.




Projektmenedzseri munkájában sokféle személyes tapasztalat összegződik. Az előzmények egyikeként, még a Reflekt Stúdióban végzett munkája során egy pályázattal eljutott Washington, Detroit, San Francisco, Montana és New York városába, ahol megismerkedett helyi civil szervezetekkel, akik az ottani hátrányos helyzetű közösségek javára tevékenykedtek. „Detroit már szellemváros volt akkorra, de elképesztő civil aktivitással találkoztunk, amelyben területi, vallási, érdeklődési kör szerinti közösségek, értelmiségiek, várostervezők, építészek hatalmas erőfeszítéseket tettek, hogy a szétzilálódó rendszert egyben tartsák projektekkel, kezdeményezésekkel. Nem voltak hajlandók elengedni a várost." – idézi fel a German Marshall Fellowship - program keretében eltöltött egy hónap élményeit.


A művészeti tárgyakat ebben a laoszi boltban árulják.
4/6
A művészeti tárgyakat ebben a laoszi boltban árulják.


    
„A te munkád az, hogy tanulj!" – idézi hajdan gyári munkásként dolgozó édesapja mondását gyerekkorából, hozzátéve, hogy a szülei generációja számára még reményt keltő volt a mélyszegénységből való felemelkedés. A jelenleg adódó nehézségek okait azonban nem csak a társadalmi mobilitás napjainkban tapasztalható stagnálásában, vagy az oktatási rendszerben látja. „A változásokat sokszor a helyi, közösségi, önkormányzati akarat hiánya akadályozza" – mondja, hozzátéve, hogy mindezek dacára idehaza is számos eredményes beavatkozás történt a Badur támogatásával. Ilyen például a Nógrád megyei, bátonyterenyei Tanoda példája. „A tanoda épülete eredetileg önkormányzati bérlemény volt. Mikor felmondták a szerződésüket, segítettünk nekik egy másik helyre költözni. Kerestünk és találtunk egy családi házat, de a munka neheze azután kezdődött. Nem elég ugyanis a sok program, az épületet fenn kell tartani" – mondja, hozzátéve, hogy a társadalmi vállalkozásoknak nem mindig feltétele a fizikai hely, az épület. Tapasztalatai szerint az is kultúra függő, hogy kik mit vállalnak fel. Laoszban például a buddhista közösség maga építi fel az iskolát magának, mivel, mint mondja, ott minden civil kezdeményezés elválaszthatatlan a vallási közösség tevékenységétől, aktivitásától. Skóciában viszont a hátrányos helyzetű, marginalizált térségekben a nemzetközi szinten színvonalasan tervezett közösségi épületek állami támogatással valósulnak meg, hozza fel utóbbira példának a Glasgow-i közösségi uszoda felújítását. 


A bátonyterenyei charity shop.
5/6
A bátonyterenyei charity shop.


Bár elmondása szerint Anglia többi részén nem ilyen jelentős az állami szerepvállalás, sőt, épp jelentős megvonásokat szenved el a civil szektor, Skóciában az Edinburgh-i kormány 2015-ben hozott törvénye a közösség megerősítését szolgálja, a helyi közösségekre bízva a kezdeményezések a menedzselését. „Ha van egy közösségi ház, akkor abban biztos lehetsz, hogy a menedzser 200-300 méterre a háztól él, a környéken – azaz helybeli. A módszer szerint, ami helyben van, az a helyi közösség tulajdonában van a legjobb helyen, azaz akkor működik a legjobban, ha a helyi közösség működteteti. Így a közösségek, szervezetek a helyi önkormányzatokkal együttműködve tudnak dolgozni." – meséli, hozzátéve, hogy a törvény szerint, nem csak hogy a helyi közösség pályázhat legelőbb, akár egy erdő megvételénél, de a helyi közösség pályázatát az állam még hitellel is támogatja. Az említett kezdeményezések sorában lakhatással kapcsolatos missziót teljesít a Glasgow-i Govanhill Housing Assotiation magánházak felvásárlásával, melyeket rászorulóknak adnak ki.


„Nekünk hosszútávon sem célunk ez a fajta támogatás, mivel mások a Badur alapítványi keretei. Mi infrastruktúra fejlesztésben még tudunk segíteni szervezeteket, de egész telepeket felszámolni, és helyébe élhető lakhatást biztosítani itt is állami feladat lenne„ – válaszolja az alapítvány lakhatással kapcsolatos, magyarországi lehetőségeit firtató kérdésre, hozzátéve, hogy Magyarországon a megélhetést, munkahelyet teremtő, és adott esetben képzést biztosító, társadalmi mobilitást elősegítő kezdeményezések támogatásában van leginkább jelen a Badur. „Itt a legjelentősebbek az eredmények, kezdve az észak-magyarországi/nógrádi cseriti boltoktól a felnőtt képzést és közösségépítést megvalósító projekteken keresztül a bio-brikett gyártás leggazdaságosabb eljárásaival kísérletező szövetkezetek szerveződéséig."


A kifejezetten diszkrimináció ellenes programok közt a Roma Hősök projekt részeként működő Balogh Rodrigó-vezette színház is a sikeres együttműködések sorát gazdagítja. „ Itt a művészeteken keresztül valósul meg az alapítvány missziója, számos workshoppal és egyéb, kulturális programmal egészülve ki az együttműködés " – mondja a Roma Hősök program társadalom érzékenyítő és, egyben közösségépítő misszióját hangsúlyozva.

Bárdos Deák Ágnes

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.